روش‌های پیدا کردن همسر - توصیه‌های روانشناس

:به کانال تلگرام ما بپیوندید
telegram.me/tosiyee


Go to content

Main menu:

زوج یابی
از چه روش‌هایی می‌توان برای یافتن زوج استفاده کرد؟

جستجوی زوج زمانی معنا پیدا می‌کند که بدانیم چه می‌خواهیم. بنابراین بدون لیست ملاک‌ها، جستجوی زوج مناسب بی معناست و به احتمال زیاد به نتیجه مطلوبی ختم نمی‌شود. وقتی که دنبال چیزی می‌گردیم بهتر است آدرس آن را داشته باشیم. کورمال کورمال جستجو کردن روش مطلوبی برای یافتن زوج نیست و معمولا خطای خیلی زیادی دارد.
روش‌های مختلفی برای پیدا کردن زوج بالقوه مورد استقاده قرار گرفته است. تفاوت این روش‌ها بیشتر در میزان خطرناک بودن و امنیت آنهاست. یعنی احتمال وارد شدن آسیب به شما در بعضی از روش‌ها بسیار زیاد و در بعضی دیگر بسیار کم است. وقتی از خطرناک بودن صحبت می‌کنیم دقیقا منظور ما خطری است که از جانب شیادان رابطه متوجه شما است. شیادان رابطه کسانی هستند که هدفی غیر از پیدا کردن یک رابطه زوجی دارند. آنها ممکن است به دنبال پول یا اخاذی و سرگرمی باشند باشند. اگر نگاهی به اخبار بیاندازیم کم نیستند مواردی که در دام شیادان افتاده باشند. شما هم خود را استثنا ندانید و باید توجه داشته باشید که ممکن است طعمه شیادان رابطه قرار بگیرید.
شیادان رابطه معمولا از روش‌هایی برای پیدا کردن طعمه استفاده می‌کنند که شانس ناشناخته ماندن و گمنام بودن را به آنها می‌دهد مانند اینترنت، تلفن و امثال آن. آنها انگار یکدفعه از دل زمین سر راه ما سبز می‌شوند و همانطور که سبز شدند می‌توانند دود شوند و به آسمان بروند.در اینجا روش‌های احتمالی پیدا کردن رابطه را مرور می‌کنیم. بحث را از پرخطر ترین آنها شروع می‌کنیم و به امن ترین روش‌ها می‌رسیم:

1. روش‌های آشنایی مجازی
این روش‌ها از جدیدترین ابزار برقراری ارتباط ساخته شده توسط انسان استفاده می‌کنند. تلفن، موبایل، اینترنت، سایت‌های اینترنتی مثل فیسبوک، اینستاگرام، نرم افزارهای چت مانند وایبر، تلگرام، لاین، تانگو،و امثال آن.
این روش‌ها امنیت بسیار پایینی دارند و می توان گفت اکثر افرادی که با این روش اقدام به پیدا کردن رابطه می‌کنند دچار آسیب می‌شوند. در واقع ناشناخته ماندن افراد این امکان را به آنها می‌دهد که بتوانند آسان‌تر دروغ بگویند، و بعد از برآورده شدن خواسته‌های‌شان راحت‌تر ناپدید شوند، بدون اینکه هیچ خطری آنها را تهدید کند و ردی از آنها باقی بماند. پس بسیار مراقب باشید و اگر در محیط اینترنت به دنبال پیدا کردن زوج هستید فرض اولیه را بر این بگیرید که طرف مقابل شیاد رابطه است.
اگر نمی‌خواهید از خیر این روش پرخطر بگذرید پس با توجه به موارد زیر سعی کنید خطرات این روش را کم کنید.
چنانچه در محیط اینترنت با فردی آشنا شدید، احتمال آن وجود دارد که شغل، خانواده، وضعیت تأهل، محل زندگی، و حتی اسم خود را اشتباها به شما بگوید و شما از روی سادگی باور کنید. تلاش کنید با کسب اطلاعات واقعی، هویت واقعی فرد را شناسایی کنید. از محل کار،‌ محل تحصیل، محل زندگی و غیره او سؤال کنید و تلاش کنید سری به آنجا بزنید و مثلا در محل کارش سلامی به او بکنید. چنانچه فاصله جغرافیایی شما با فرد مورد نظر زیاد است و امکان مراجعه حضوری به محل مورد نظر را ندارید، از یکی از آشنایان بخواهید این کار را برایتان بکند. در مواردی که کیس مورد نظر شیاد رابطه است، از کنجکاوی و پیگیری شما ناراحت می‌شود و با طلبکاری شما را مورد سرزنش قرار خواهد داد و از اینکه به او اعتماد ندارید شکایت خواهد کرد. فردی که قصد شیادی ندارد دلیلی برای ناراحتی نمی‌بیند و حتی ممکن است از این کار استقبال کند. این نکته را به خاطر بسپارید.


معمولا شیادان اینترنتی از خود بسیار لاف می‌زنند و خود را دارای شایستگی‌های چشمگیری معرفی می‌کنند. مثلا ممکن است خود را پزشک، استاد دانشگاه، تاجر و ... معرفی کنند. این سبک معرفی به منظور به طمع انداختن شما است. عکس‌هایی که شیادان از خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند اغوا کننده است؛ ماشین‌های گران قیمت، لباس‌های مارک، ظاهر سکسی و ... باید بدانید که عمده نمایش‌هایی که در عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود ساختگی است. فردی که دارای موقعیت اجتماعی خوب، وضعیت مالی خوب و غیره است نیازی ندارد که در شبکه‌های اجتماعی به دنبال کیس مورد نظر بگردد. همین که آنها از محیط واقعی اطراف خود صرف نظر کرده‌اند و در دنیای مجازی فعال هستند نشان می‌دهد یک جای کار اشکال دارد. چنانچه خود را فردی خوش شانس می‌بینید که چنین کسی را پیدا کرده‌اید یا خود را بسیار زرنگ می‌دانید که توانسته‌اید دل چنین شخصی را ببرید، باید داستان میمون حریص باغ وحش را به شما یادآوری کنم.
از این موارد که بگذریم، انسان به طور کلی هرچقدر احساس کند از میزان گمنامی‌اش کاسته شده است و برای طرف مقابل شناخته شده‌تر است، رفتار مناسب‌تری با شما خواهد داشت و واقعی‌تر رفتار خواهد کرد. علاوه بر این سعی کنید همیشه شخص ثالثی را در جریان رابطه قرار دهید. اگر این شخص ثالث، فرد موجهی باشد، مثلا کسی که سن و سال بیشتری دارد و جا افتاده‌تر است، این پیام را به طرف مقابل می‌دهد که جدی هستید و سوژه مناسبی برای سرگرمی یا اهداف شیادانه نیستید. بهترین شخصی که می‌تواند در جریان این رابطه قرار بگیرد والدین و اعضای خانواده شما هستند. باید بدانید که شیادان از اینکه پای چنین کسی را وسط کشیده‌اید بسیار ناراحت می‌شوند.

2. معرفی اطرافیان
خیلی از مواقع پیش می‌آید که دوستان، آشنایان، اقوام و به طور کلی اطرافیان، شخصی را به شما معرفی می‌کنند. به عبارت دیگر یک معرف وجود دارد که معمولا هر دو طرف رابطه را می‌شناسد. هرچقدر شخص معرف قابل اعتماد‌تر و توسط هر دو سوی رابطه شناخته شده‌تر باشد، این معرفی می‌تواند مناسب‌تر باشد. در این روش معمولا هر دو طرف کمتر نقش بازی می‌کنند و بیشتر تلاش می‌کنند جانب احترام و ملاحظه را رعایت کنند. یکی از بدی‌هایی که این روش دارد، محافظه کاری دو طرف است. هر چقدر در روش مجازی افراد احساس آزادی می‌کنند، در این روش محافظ کار می‌شوند. این روش هیجان کمی دارد و فرد به خاطر فرد معرفی کننده ممکن است زیادی کلیشه‌ای عمل کند. کلیشه‌ای بودن باعث می‌شود ظرفیت‌های این سبک آشنایی را از دست بدهید. بهتر است فرد معرفی کننده بعد از اینکه کار معرفی را انجام داد، رابطه را مورد پیگیری قرار ندهد و از طرفین گزارش نخواهد. هرچقدر طرفین احساس کنند تحت نظر هستند، کمتر احساس راحتی می‌کنند و به صورت ناخودآگاه بیشتر کلیشه‌ای رفتار می‌کنند.
احتمال اینکه یک کیس مناسب معرفی شده از دست برود بسیار زیاد است. به همین خاطر چنانچه کیسی به شما معرفی شد، در جلسه اول آن را رد نکنید. به خودتان فرصت بدهید. بگذارید آرام آرام یخ‌ها آب شوند. همانطور که گفتیم در این روش آشنایی، هر دو طرف به صورت ناخودآگاه کلیشه‌ای عمل می‌کنند و به همین خاطر ممکن است به اندازه کافی جذاب به نظر نرسند. چند جلسه یکدیگر را ببینید و در جلسات اول درباره چیزهایی غیر از خودتان صحبت کنید. اصلا تلاش نکنید با توجه به جلسه اول تصمیم بگیرید. زمان بگذارید. می‌دانم که ممکن است کسل کننده به نظر برسد اما تجربه نشان داده است که صرف چند جلسه ملاقات ممکن است نظر شما را عوض کند.  

3. روش سنتی
در این روش به شیوه سنتی یک نفر همراه با خانواده به خاستگاری می‌رود/ از او خاستگاری می‌شود. این روش به لحاظ امنیت بهتر از سایر روش‌های دیگر است. امکان انجام تحقیقات درباره شخص و خانواده فراهم است و امکان استفاده از کمک سایر افراد خانواده وجود دارد. این روش هم معایبی دارد. اول اینکه مثل روش معرفی اطرافیان بسیار کلیشه برانگیز است و رفتارها در آن کلیشه‌ای هستند. علاوه بر این ممکن است خود را تحت فشار احساس کنید که تصمیم نهایی را در فرصت کمی بگیرید. چنانچه برای تصمیم گیری زمان بخواهید برای شما کمک کننده خواهد بود. باید به خاطر داشته باشید که با شناخت خانواده، نمی‌توان فرد را شناخت. اعضای درون خانواده بسیار متفاوت هستند و شباهت آنها به یکدیگر در حد شباهت افراد جامعه به یکدیگر است. افراد درون یک خانواده ممکن است سلایق و گرایش‌ها و ویژگی‌های فردی و اجتماعی متفاوتی داشته باشند.
علاوه بر این خطر دخالت اعضای خانواده نیز وجود دارد. ممکن است یکی از افراد خانواده یا همگی آنها بخواهند اظهار نظر کنند و نظر خود را به سایرین نیز تلقین کنند. بهتر است ضمن قدردانی از اهمیت و توجه اعضای خانواده، از آنها درخواست کنید که به شما مهلت بدهند شناخت بیشتری کسب کنید.
در گذشته مرسوم بود که خانواده‌ها به تحقیقات محلی می‌رفتند. امروزه همسایه‌ها کمتر یکدیگر را می‌شناسند و احتمالا در شهرهای بزگتر نمی‌توانند کمکی به شما بکنند. چنانچه می‌خواهید اطلاعات مفیدی به دست بیاورید مراجعه به محل کار و پرسش از همکاران مرتبط می‌تواند کمک کننده باشد. علاوه بر این دوستان فرد نیز گزینه‌های مناسبی برای کسب اطلاعات هستند. ویژگی‌های دوستان نیز خود می‌تواند نشانه‌های خوبی به دست بدهد. معمولا افراد با کسانی دوست می‌شوند که شباهت‌هایی با آنها داشته باشند.

4. روش‌های آشنایی چهره به چهره
گاهی اوقات نیز افراد به صورت چهره به چهره و بدون رابط با یکدیگر آشنا می‌شوند. مثلا دو همکلاسی، دو همکار یا دو همسایه. علاوه بر این ممکن است به جایی مراجعه کنید و ابتدائا علاقه‌مند شوید که شخصی را بیشتر بشناسید. در این روش یخ‌های رابطه ممکن است زودتر آب شوند اما اگر قبل از شروع آشنایی شناختی وجود نداشته باشد امنیت رابطه به اندازه روش آشنایی مجازی خواهد بود. دو همکلاسی یا دو همکار از قبل یکدیگر را می‌شناسند و با توجه به رفتارهایی که از آنها سر می‌زند ممکن است به تدریج به یکدیگر علاقه‌مند شوند. این نوع آشنایی اطمینان بخش است چرا که قبل از آشنایی نزدیک، یک آشنایی دور وجود داشته است. در مواردی که آشنایی‌ها ناگهانی و یکدفعه و بدون مقدمه شروع می‌شود، باید به شدت محتاط بود. باید یادآور شد هرچقدر پیشینه آشنایی بیشتر باشد، مثلا اگر چند سال با یکدیگر همکار یا همسایه باشند، رابطه اطمینان بخش‌تری در پیش خواهد بود و انتظار می‌رود نتایج بهتری هم داشته باشد و آسیب کمتری به همراه داشته باشد.

5. روش‌های خلاقانه
روش‌های خلاقانه با نوآوری و رفتار فعالانه مشخص می‌شوند. در این روش‌ها فرد پیشقدم می‌شود و برای خود فرصت‌هایی جهت آشنایی فراهم می‌کند. به عنوان مثال ممکن است از افراد قابل اعتمادی بخواهد که مواردی به او معرفی کنند. علاوه بر این در مهمانی‌های خانوادگی بیشتر خود را نشان می‌دهد و در مراسم شرکت می‌کند تا بیشتر دیده شود. باید بدانید که هرچقدر بیشتر دیده شوید شانس خود را برای یافتن زوج مناسب افزایش می‌دهید و هرچقدر گوشه‌گیر باشید این شانس را از خود می‌گیرید. اینکه از افراد مورد اعتماد بخواهید کسانی را به شما معرفی کنند، باعث آسیب دیدن غرور شما نخواهد شد. در واقع با چنین درخواستی از کمک دیگران بهره‌مند خواهید شد، چیزی که برای شما هزینه‌ای ندارد. کسی که نیاز به کمک دارد لازم است درخواست کمک بکند و این کار درستی است. به امتحانش می‌ارزد. مشخصات کلی کسی که می‌خواهید را مطرح کنید و از آشنایان بخواهید کسی را معرفی کنند.
همرسانی کنید:
پیام خود را بنویسید
1 comment
Average Vote: 110.0/5

sajad
2018-03-05 17:09:28
سلام دنبال زوجیم
تیم توصیه‌های روانشناس به منظور حذف فاصله‌های جغزافیایی، آماده ارائه خدمات از راه دور است.
شما می‌توانید از طریق تلگرام با ما در ارتباط باشید
متخصصین توصیه‌های روانشناس در زمینه‌های مختلف آماده ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به شما هستند
Back to content | Back to main menu
www.000webhost.com